середа, 19 березня 2025 р.

Класифікація фразеологізмів

 Класифікація фразеологізмів, запропонована акад. В. Виноградовим, набула найбільшого поширення. За цією класифікацією виділяють три типи фразеологізмів - фразеологічні зрощення, фразеологічні єдності і фразеологічні сполучення.



Фразеологічні зрощення - це такі семантично неподільні сполучення слів, цілісне значення яких не пов'язане зі значенням тих слів, що входять до їх складу: дати гарбуза (відмовити тому, хто сватається), собаку з 'їсти (набувати досвіду), пекти раків (червоніти від сорому), тримати камінь за пазухою (затаїти образу), дивитися крізь пальці (не помічати), танцювати під чиюсь дудку (підкорятися), нагріти руки (нажитися).

У більшості випадків фразеологічні зрощення дослівно іншими мовами не перекладаються.

Фразеологічна єдність - це такі семантично неподільні фразеологізми, цілісне значення яких умотивоване значенням слів, що входять до їх складу: накивати п ятами (втікати), вітер в кишенях гуде (немає грошей), міняти шило намило, крутити носом (упиратися), не вішати голови (не втрачати надії).

Фразеологічне сполучення - це такі фразеологізми, складові частини яких мають певну самостійність: одне з слів може бути замінене іншим: ставати (зіп ятися) на ноги (набиратися сил), чиста совість (чиста душа), відвести очі (відвести погляд).


Додаткові матеріали.

Презентація на тему "Фразеологізми".

Також, я пропоную вам пройти тест, для перевірки ваших знань на тему "Фразеологізми".


5 коментарів:

  1. Яку роль відіграють культурно-історичні обставини у формуванні фразеологізмів?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Вони є фундаментом для виникнення та закріплення фразеологізмів, оскільки визначають їхній зміст, образність та зв'язок з унікальним досвідом певного народу.

      Видалити
    2. Автор видалив цей коментар.

      Видалити
  2. Які стилістичні функції можуть виконувати фразеологізми-синоніми у мовленні?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Вони можуть дозволяти обирати варіант з більшою емоційною виразністю, підкреслювати різні нюанси одного явища або створювати стилістичний ефект контрасту.

      Видалити